ПОЛІКУЛЬТУРНІСТЬ ЯК КУЛЬТУРНО-МОВНЕ ЯВИЩЕ БРИТАНСЬКОГО СОЦІУМУ
DOI:
https://doi.org/10.31499/2307-4906.2.2020.216671Ключові слова:
полікультурність, соціальний та загальноцивілізаційний феномен, глобалізація, культурно-мовне явище, культурне громадянство, етнічний аспект, етнотрансформація, британський соціум.Анотація
У статті закцентовано на аналізі полікультурності як багатоаспектному соціальному та культурному феномені, який активно розвивається в умовах євроінтеграції та глобалізації та впливає на розвиток полікультурного суспільства. Метою передбачено узагальнення специфіки становлення полікультурності як культурно-мовного явища, а також висвітлення низки питань, пов’язаних із феноменологією деяких реакцій та інтерпретацій, які викликає це явище в сучасному британському соціумі. Під час дослідження було застосовано загальнонаукові методи: аналіз (історіографічний, порівняльний, ретроспективний), синтез, абстрагування, узагальнення, систематизація.
Полікультурність, що формується в умовах глобалізації в британському суспільстві, проявляється через етнічний аспект (етнокультурну та мовну приналежність). Це багатоаспектний процес, що впливає на відносини між реаліями й етносами, традиційні й сучасні цінності, різні культурні орієнтації, стилі життя й смаки. Полікультурність як соціальний та загальноцивілізаційний феномен характеризується: у духовній сфері – релігійною мозаїчністю поза територіальною приналежністю; в етнічній сфері – космополітизмом і розмаїттям поза територіальною приналежністю; в економічній сфері – споживанням трафаретної і репродуктивної продукції; в інформаційно-комунікативній сфері – глобальним поширенням уявлень та інформації. Зроблено висновок, що полікультурність як багатоаспектна змістова структура характеризується складною феноменологією становлення і розвитку та знаходить свій прояв у найрізноманітних сферах життя британського суспільства, що передбачає вивчення цього явища в нерозривній єдності з головними культурними цінностями британців.
Посилання
Melnyk, V. V. (2013). Stanovlennia i rozvytok polikulturnoho suspilstva v umovakh yevrointehratsii. Humanistychnyi visnyk ZDIA, 54, 69–81 [in Ukrainian].
Sarkisyants, M. (2003). Angliiskie korni nemetskogo fashizma. Ot brinanskoi k avstrobavarskoi “rase gospod”. SPb.: Akademicheskii proekt, 400 [in Russian].
Semenenko, I. S. (2008). Musulmane v ES i v Rossii. Vestnik Evropy, 22. URL: http://magazines. mss.ru/vestnik72008/22/mu7.html [in Russian].
Cannadine, D. (2001). Ornamentalism: how the British saw their empire. Oxford; New York: Oxford University Press [in English].
Fish, S. E. (1998). Boutique Multiculturalism. Multiculturalism and American democracy . Lawrence (Kan.) [in English].
Huttenback, R. A. (1976). Racism and Empire: white settlers and colored immigrants in the British self-governing colonies, 1830‒1910. Ithaca: Cornell University Press [in English].
Kymlicka, W. (1995). Multicultural citizenship: a liberal theory of minority rights. Oxford: Clarendon Press; New York: Oxford University Press [in English].
New Webster’s dictionary of the English language (1975). Chicago: Consolidated Book Publ. [in English].
Parekh, B. С. (2000). Rethinking multiculturalism: cultural diversity and political theory. Basingstoke: Macmillan [in English].
Powell, E. (1998). The UK and immigration. The Salisbury Review, 12, 40–43 [in English].